Stay at Home Dads Forum

Stay at Home Dads Forum (http://www.dadstayshome.com/index.php)
-   Recipes (http://www.dadstayshome.com/forumdisplay.php?f=17)
-   -   The Power Juicer?? (http://www.dadstayshome.com/showthread.php?t=12386)

feedthemachine 12-09-2010 01:08 PM

The Power Juicer??
 
Anybody own/use them...they seem pretty practical
seriously thinking of getting one....
http://www.powerjuicer.com/?gclid=CM...FQp75QodpFBg0Q

Hockeyfan 12-09-2010 01:24 PM

Uh,,,no

Cubfan 12-09-2010 01:31 PM

Add it to the list of appliances used a few times then brought back out for the next garage sale.

We have one, not that exact one, but a juicer anyway. Used it a few times, then it just took up more cabinet space. Kids actually enjoyed pushing oranges down on it. Just another novelty though.

feedthemachine 12-09-2010 02:17 PM

Quote:

Originally Posted by Cubfan (Post 217383)
Add it to the list of appliances used a few times then brought back out for the next garage sale.

We have one, not that exact one, but a juicer anyway. Used it a few times, then it just took up more cabinet space. Kids actually enjoyed pushing oranges down on it. Just another novelty though.

Thats what i was afraid of,just thought the kids would think its neat to make there own juice ...

Cubfan 12-09-2010 02:48 PM

it did put out some good juice, and like I said, the kids loved squishing the oranges. But man, it takes a lot of oranges to make a glass of juice!

I certainly would not pay that $100 for one. Ours is a Braun and doesn't take up nearly as much space as that one.

We still use it occasionally in the summer, but it sits for a long time between uses.

EDIT - I just saw the price of ours, even that seems high! I dont think we got a $50 one. I Amazon'd it, I'd stick with a $25 Black & Decker or something.

Electriclime 12-10-2010 03:20 AM

I got this one for free:

http://www.youtube.com/watch?v=2lSrS53EKoo

feedthemachine 12-10-2010 04:02 PM

:icon_lol::icon_lol:
Thats Awseome

silviomossa 12-11-2010 01:22 AM

I purchased a refurbished one of that same LaLane juicer for $50. While I've not used it in a year, we used it often and got our money's worth, I think. It grind up nearly any fruit or veggie and cleans quite easily. But, as mentioned, it takes a lot to make a glass. We've moved on to smoothies in the blender.

feedthemachine 12-11-2010 02:47 PM

So one apple doesn't give you an 8 ounce glass of juice i take it?

One-Third 12-11-2010 11:01 PM

Wife got all excited b/c she saw an infomercial for a "Baby Bullet" food processing system, which appeared to me to be identical to the Magic Bullet, except had a face painted on the plastic part and was $30 more - but we'll see we are thinking of making our own baby food and need some sort of food processing system.


All times are GMT. The time now is 01:26 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Dadstayshome.com